Magdalena Parys z Europejską Nagrodą Literacką

Z przyjemnością informujemy, że współpracująca z naszym portalem  Magdalena Parys, autorka powieści „Tunel” i „Magik”, została laureatką Europejskiej Nagrody Literackiej. Informację podał Michał Nogaś z Programu 3 Polskiego Radia.

Magdalena Parys jest  pisarką, poetką, tłumaczką i dziennikarką. Od 1984 r. mieszka w Niemczech. Napisała dwie  powieści o mrocznych tajemnicach NRD. Wydaną w 2011 roku, zatytułowaną „Tunel”. W ubiegłym  roku  ukazał się jej niemiecki przekład  i zbiera znakomite recenzje. Kilka miesięcy  temu w Polsce wydana została  – także świetnie przyjęta- jej najnowsza powieść „Magik.”

Laureatów Europejskiej Nagrody Literackiej ogłoszono w Londynie podczas Targów  Książki. Nagroda jest przyznawana od 2008 roku, powołał ją Parlament Europejski. Jej celem  jest „zwrócenie uwagi na kreatywność i różnorodność współczesnej literatury europejskiej, promowanie obiegu literatury w Europie oraz zwiększanie zainteresowania dziełami literackimi z innych krajów”.
Kraje uczestniczące w projekcie zostały podzielone na trzy grupy (każda z nich liczy jedenaście lub dwanaście państw, Polska znalazła się w grupie pierwszej wraz z Austrią, Chorwacją, Francją, Węgrami, Irlandią, Włochami, Litwą, Norwegią, Portugalią, Słowacją i Szwecją). Pisarze z poszczególnych grup mają szansę na nagrodę co 3 lata. Laureatów wybierają narodowe jury w poszczególnych krajach.

Każdy z laureatów Nagrody otrzymuje 5 tysięcy euro, uczestniczy w promocjach organizowanych w Brukseli oraz na Międzynarodowych Targach Książki we Frankfurcie nad Menem.
Dotychczasowi polscy laureaci to: Jacek Dukaj („Lód”, 2009) oraz Piotr Paziński („Pensjonat”, 2012).