„Księga szeptów” czytana dla Armenii

Wydawnictwo Książkowe Klimaty i Internationales Literaturfestival Berlin  zapraszają na cykl spotkań w ramach międzynarodowej akcji „Czytanie dla Armenii”.

21 kwietnia, trzy dni przed setną rocznicą ludobójstwa Ormian (Medz Jeghern), na całym świecie czytane będą fragmenty „Księgi szeptów” rumuńskiego pisarza i polityka ormiańskiego pochodzenia Varujana Vosganiana, której polskie wydanie ukazało się właśnie nakładem „Książkowych Klimatów”.

Ludobójstwo Ormian jest drugim po Holocauście najlepiej udokumentowanym i opisanym ludobójstwem dokonanym przez władze państwowe ( Turcji) na grupie etnicznej w czasach nowożytnych. W wyniku tej zbrodni liczba Ormian w Turcji spadła z 2,1 miliona w 1912 do zaledwie 150 tysięcy w 1922. Jednym ze skutków ludobójstwa była masowa emigracja Ormian.

Zachwycająca misterną konstrukcją „Księga szeptów” rumuńskiego pisarza Varujana Vosganiana, to powieść nawiązująca do tych wydarzeń i ich skutków. Autor  łączy w niej opowieści o losach Ormian przed, w trakcie i po ludobójstwie z 1915–1916, o wydarzeniach z czasów II wojny światowej, o sowieckiej okupacji w Rumunii oraz o skutkach komunistycznego reżimu dla rumuńskiego społeczeństwa, a także dla ormiańskiej społeczności w Rumunii. Na tle tych wydarzeń historycznych w powieści przewijają się liczne postaci, w większości ormiańscy uchodźcy lub ich potomkowie.

W Polsce „ Czytanie dla Armenii” odbędzie się we Wrocławiu, Krakowie, Pile, Warszawie, Łodzi i Siedlcach. Organizują je biblioteki, instytucje kulturalne i więzienia:
21 kwietnia 2015

WROCŁAW
Czytanie dla Armenii w Instytucie Grotowskiego,
Instytut Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium, Rynek-Ratusz 27, godz. 20: czyta: Jacek Zawadzki
KRAKÓW
De Revolutionibus. Books&Cafe, Bracka 14, godz. 18:00, czyta: Wojciech Bonowicz

BIAŁOŁĘKA

Dzień Ormiański odbędzie się 21 kwietnia 2015 roku w 3 pokojach z kuchnią przy ul. Głębockiej 84 oraz CH Marywilska.O godzinie 14:00 odbędzie się wspólne czytanie „Księgi szeptów” w hali przy ulicy Marywilskiej 44. O godzinie 16:00  organizatorzy zapraszają  się do 3 pokoi z kuchnią na wspólne czytanie i gotowanie kuchni ormiańskiej.

PIŁA

Czytanie dla Armenii w Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im Pantaleona Szumana w Pile, ul. Buczka 14 godz. 18:00 czyta: Vital Voranau

WARSZAWA
Praska Biblioteka Sąsiedzka, ul. Targowa 76, godz. 14:00, czyta: Stefan Kłosiewicz
Praska Biblioteka Sąsiedzka, ul. Okrzei 28, godz. 14:30, czyta: Stefan Kłosiewicz
Fundacja Sławek, ul. Andersa 13, godz. 14:30, czytają współpracownicy Fundacji
Skład Butelek, ul. 11 Listopada 22, godz. 15:00, czyta: Wojciech Kłosowski, 11 Listopada 22
Teatr Powszechny, ul. Zamoyskiego 20, godz. 16:00, czytają Aktorzy Teatru,
Pedagogium, ul. Marszałkowska 115, godz. 15:00, czytają studenci i osadzeniu z Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka, oddział zewnętrzny Bemowo / Pedagogium, Marszałkowska 115,
Komuna/Warszawa, ul. Lubelska 30/32, godz. 17:00, czytają: aktorzy i działacze

SIEDLCE

Zakład Karny w Siedlcach, ul. Piłsudskiego 47, przez radiowęzeł czytają osadzeni.

ŁÓDŹ

Dom Literatury, ul Roosevelta 17, godzina 19