Józef Hen laureatem Nagrody „Odry”

Tegorocznym laureatem prestiżowej nagrody przyznawanej przez wrocławski miesięcznik społeczno– kulturalny „Odra” został Józef Hen. Rada redakcyjna pisma nagrodziła go za tom „Dziennika ciąg dalszy” wydany w 2014 roku.

Dziennika ciąg dalszy, to kontynuacja Dziennika na nowy wiek. W tych niepozornych zapiskach, rejestrujących drobne zdarzenia z codzienności, z lat 2008 -20113,  pisarzowi udało się  postawić stanu świadomości społeczeństwa polskiego XXI wieku. Dzienniki to zwieńczenie twórczości, urodzonego w 1923 roku nestora polskiej literatury.

Józef Hen to twórca wszechstronny.  Jest autorem powieści, min Nikt nie woła, kilku tomów epickich wspomnień z Nowolipiem na czele oraz słynnych książek eseistycznych  Ja, Michał z Montaigne i Mój przyjaciel król. Na podstawie jego utworów nakręcono na początku lat 60. m.in. filmy Krzyż walecznych, Nikt nie woła, Kwiecień oraz słynny „polski western” Prawo i pięść. Sam jest autorem wielu scenariuszy filmowych min. seriali   Królewskie sny i Życie Kamila Kuranta a także dramatów.

Nagroda miesięcznika „Odra” przyznawana jest od 1961 r. Wśród laureatów są wybitni pisarze, artyści, naukowcy, tacy jak Czesław Miłosz, Wisława Szymborska, Stanisław Lem, Karol Modzelewski, Ewa Lipska, Olga Tokarczuk, Karl Dedecius. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Jerzy Pilch, między innymi za powieść Wiele demonów i wydany w Wydawnictwie Literackim Drugi dziennik.

„Odra” to jedno z najważniejszych polskich pism literackich. Pismo zyskało prestiż jeszcze w okresie PRL, kiedy wielokrotnie wyróżniło się  niepokornością. To właśnie na jej łamach po raz pierwszy ukazały się fragmenty „Rozmów z katem” Kazimierza Moczarskiego i „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall, których publikacja nie przeszła nawet przez myśl – nie chcących zbytnio narażać się komunistycznym władzom- redaktorom innych pism.