Anasoft Litera 2015

20 kwietnia w Bratysławie rozpocznie się tygodniowy festiwal  Anasoft Litera 2015, związany z najważniejszym słowackim wyróżnieniem literackim, nagrodą Anasoft Litera.

Główne imprezy festiwalu to oczywiście spotkania z autorami 10 najlepszych książek tegorocznej edycji nagrody. Anasoft litera przyznawana jest za najlepszą słowacką książkę prozatorską. Konkurs składa się z dwóch etapów. Najpierw jury spośród zgłoszonych tytułów wybiera finałową dziesiątkę. Po raz kolejny znalazł się na niej  Pavel Vilikovský. Ten znany także w Polsce pisarz ma szansę otrzymać nagrodę po raz trzeci. W tym roku wybierano spośród 188 książek. Najlepsze z nich zdaniem jurorów to:

Peter Balko: Vtedy v Lošonci. Via Lošonc

Juraj Briškár: Sprievodca nezrozumiteľnosťou

Peter Juščák: … a nezabudni na labute!

Ivan Kolenič: Až do nirvány

Márius Kopcsay: Jednouholník

Richard Pupala: Návštevy

Veronika Šikulová: Medzerový plod

Erik Šimšík: Hegemónia

Alta Vášová: Menoslov

Pavel Vilikovský: Letmý sneh

Jak stwierdziło jury, w ocenianej produkcji literackiej z roku 2014, wyraźna jest kontynuacja trendów z ostatnich lat. W prozie słowackiej dominuje tematyka szeroko rozumiana tematyka historyczna dotycząca „małych ojczyzn” z mocnymi akcentami autobiograficznymi. Oczywiście – podkreślili jurorzy – pojawiają się także próby poszukiwania nowych tematów i środków wyrazu. Finałowy zestaw – zdaniem jurorów – pokazuje różnorodność słowackiej prozy.

Laureata nagrody, który otrzyma nagrodę w wysokości 10 000 euro, poznamy we wrześniu. Szczegółowe informcje tutaj.