„Moscoviada” po raz trzeci

Moscoviada opowiada o jednym dniu z życia Ottona von F., mieszkańca moskiewskiego akademika. Studenci ze wszystkich republik radzieckiego imperium przy wtórze wietnamskich pieśni piją wódkę i napój winogronowy, zagryzając suszonymi rybkami i tłustym kaukaskim pilawem. Otton także nie wylewa. Jest wybitnym poetą, tak jak wszyscy jego sąsiedzi.

Powieść Andruchowycza to fantasmagoryczny kalejdoskop ukraińskich wierzeń, przejść z bezpieką, uprzedzeń rasowych i etnicznych do współmieszkańców ZSRR. To oniryczno-deliryczna szalona wyprawa, u której kresu spotykają się caryca Katarzyna, car Iwan Groźny i Feliks Edmundowicz.

Niezwykła mieszanka kilku stylów prozatorskich: „czarnego realizmu”, thrillera, parodii love story, autobiografii, pamfletu politycznego.

Fragmenty tej książki drukował premierowo m.in. „Czas Kultury”. Powieść, kiedy się ukazała po raz pierwszy w 2000 roku została uznana za wybitną. Dzisiaj w wydawnictwie Czarne ukazuje się wydanie trzecie.

Dariusz Nowacki, pisał o książce w „Polityce”: Sposób, w jaki autor oprowadza po rozpadającej się, koszmarnej Moskwie u progu lat 90., jest na tyle błyskotliwy, że przestajemy się bać. Powieść grozy? Wolne żarty. Toż to najprawdziwsza księga śmiechu!”.

Jerzy Jarzębski w „Tygodniku Powszechnym” podkreślał:”`Moscoviada` – ten tytuł odsyła do dwóch naraz znaczeń: to z jednej strony `podróż po Moskwie`, peregrynacja, błąkanie się po jej nad- i podziemnych ścieżkach, a z drugiej – tak jak w `Iliadzie` – to `wojna` z umieszczonym w tytule miastem, zmagania z jego ciążącym bohaterowi duchem”.