Krasnoludki i punki

Jutro rozpoczynają się targi książki w Lipsku (Leipziger Buchmesse). To jedna z najważniejszych imprez wydawniczych w Europie. Oprócz tradycyjnego stoiska Instytutu Książki, pojawią się także – w innych miejscach – ciekawe polonica.

Jednym z ciekawszych  jest książka Zwerge und Punks Jugendliche Protestkulturen in Polen und in der DDR während der achtziger Jahre . To wydana niedawno opowieść o młodej antykomunistycznej opozycji kulturalnej lat 80. w Polsce i NRD. Jej autorem jest Axel Strasser, Niemiec urodzony w 1977 roku w Berlinie Wschodnim, mieszkający obecnie w Berlinie i Zielonej Górze.  W „Krasnoludkach i punkach…” opisuje on młodzieżowe środowiska alternatywne dystansujących się zarówno wobec systemu komunistycznego jak i opozycji politycznej. Główna część pracy Strassera poświęcona jest najjaśniejszym zjawiskom tego nurtu, czyli polskiej „Pomarańczowej Alternatywie” i ruchowi punków w NRD, ale przedstawia też inne inicjtywy tego – jak choćby ruch pacyfistyczny czy ekologiczny. O ile o happeningach PA wiemy w Polsce sporo,  underground z NRD jest niemal u nas nieznany. Ruch alternatywny w NRD był zjawiskiem, biorąc pod uwagę poziom opresyjności tamtejszej odmiany „komunizmu”, niezwykle liczebnym i silnym, zdecydowanie bardziej masowym niż dysydencki. Dość powiedzieć, że w pewnym okresie we wschodnioniemieckich więzieniach przebywało równocześnie 2000 punków. Ukazywały się fanziny, odbywały niezależne koncerty, często korzystano w  ich organizacji z pomocy kościoła protestanckiego, wydawano nielegalne kasety, organizowano – podobnie jak w Polsce – happeningi i wystawy.

Oczywiście głównym akcentem jest polskie stoisko Instytutu Książki, który także  we współpracy z Instytutem Kultury Polskiej w Lipsku zorganizował program literacki z udziałem polskich autorów. W tym roku będą to: Witold Szabłowski, który będzie promował niemieckie wydanie swojego zbioru reportaży o Turcji „Zabójca z miasta moreli”, Piotr Paziński, promujący tłumaczenie swojej powieści „Pensjonat”, która otrzymała w 2012 roku nagrodę Unii Europejskiej. Swoje wiersze na Uniwersytecie Lipskim przeczyta Tadeusz Dąbrowski. Na stoisku zostaną zaprezentowane nowości wydawnicze, najciekawsze książki dla dzieci i młodzieży oraz wybór przekładów polskich książek na różne języki, dofinansowanych przez Program Translatorski ©POLAND. Dla niemieckojęzycznych wydawców Instytut przygotował też specjalne – niemieckie – wydanie katalogu „Nowe książki z Polski”.