Dukaj wyprzedza epokę

„Starość aksolotla”-  nowa postapokaliptyczna powieść Jacka Dukaja jest na polskim gruncie dziełem pionierskim i najpewniej antycypującym przyszłość książki.

W czasach, kiedy jeszcze spora grupa polskich wydawców ma kłopot z edycją porządnego prostego e-booka, Jacek Dukaj, wspólnie z – uwaga!- serwisem Allegro,  zaproponował dzieło, które pokazuje możliwości, jakie przed pisarzem otwiera taka forma prezentacji tekstu.

dukaj3„Starość aksolotla”  ukazała się tylko i wyłącznie w postaci książki cyfrowej, na smartfony, tablety, czytniki i komputery. Treść powieści została wzbogacona o oprawę wizualną umożliwiającą czytelnikom pełne zanurzenie się w jej świat.Hipertekst zaś otwiera głębsze pokłady literackiej kreacji.  Tekst dość gęsto przeplatany jest linkami, odsyłającymi do dodatkowych informacji o danym słowie, zjawisku lub nazwie, wcześniejszych powiązaniach między bohaterami, czy historycznym lub politycznym tle wydarzeń. Dodatkowym uzupełnieniem przekazu są kolorowe grafiki przystosowane do oglądania na smartfonach i tabletach, . Opcja druku modeli postaci w 3D nadaje książce nowy wymiar, w którym zanika granica między fikcją a światem zmaterializowanym, gdyż każdy czytelnik będzie mógł dzięki drukarce 3D, stworzyć bohatera powieści w formie materialnej i na przykład posadzić w fotelu u siebie w domu.

Te wszystkie elementy sugestywnie wprowadzają czytelnika w wymyślony przez pisarza świat, postapokaliptycznej wizji zagłady ludzi w dotychczasowej cielesnej postaci i podróży, ku nowej cywilizacji i nowej formie człowieczeństwa. Nielicznym ludziom przed katastrofą udaje się ocalić swoje umysły w cyfrowej formie. W ten sposób ocaleni, ale pogrążeni w nostalgii tworzą nową cywilizację. Najnowsza powieść – najwybitniejszego chyba po Stanisławie Lemie- przedstawiciela polskiej SF- to także traktat filozoficzny o istocie i granicach człowieczeństwa, ludzkiej samotności, ludzkiej duchowości, polityce. To wizja zniszczonego , a potem odrodzonego w nowej formie świata.

Platige Image zrealizowało film Macieja Jackiewicza, wprowadzający w nastrój powieści a także serię ilustracji autorstwa Marcina Panasiuka. Dodatkowo czytelnik może zapoznać się z szeroką paletą exlibrisów oraz logotypów gildii i aliansów występujących w „Starości aksolotla”. Modele robotów, które można sobie wydrukować na drukarce 3D zostały zaprojektowane przez Alexa Jaegera –odpowiedzialnego za projekty postaci do takich filmów jak „Transformers” czy „Avengers”. Są integralną częścią ebooka.

Nowa powieść  Jacka Dukaja ukazuje się równocześnie po polsku i angielsku.. „The Old Axolotl” wchodzi do światowej dystrybucji 24 marca.

Wydawcą „Starości aksolotla” jest – jak wspomnieliśmy – handlowy serwis internetowy Allegro. Projekt realizowany jest przy wsparciu Wydawnictwa Literackiego – które od 13 lat publikuje książki autora – a także blogerów, przedsiębiorców oraz aktywistów zaangażowanych w rozwój rynku e-booków. Premierze książki towarzyszy reedycja w postaci samodzielnych minibooków 21 opowiadań i minipowieści Dukaja – również do kupienia na Allegro.

Film promujący powieść Jacka Dukaja