Szejnert o Polesiu

 

Małgorzata Szejnert, wybitna reporterka, tym razem proponuje swoim czytelnikom wyprawę na Polesie.

Jej najnowsza książka, wydana przez Znak – „Usypać góry. Historie z Polesia” to fenomen polskich Kresów w pigułce. Wciągająca opowieść o krainie, w której żyli obok siebie Polacy, Litwini, Białorusini i Żydzi. Ale też „tutejsi” – Poleszucy, dla których ojczyzna to nie historia czy polityka, ale miejsce człowieka w kosmosie. To zatrzymany w czasie świat królewiąt, panów i chłopów, przemysłowców, kupców i cadyków oraz jego dramatyczny koniec.

Co o Polesiu wiedzieli w latach 30. XX wieku Amerykanka Louise Boyd, niestrudzona badaczka Arktyki, oraz generał Carton de Wiart, weteran brytyjskich wojen w Afryce? Dlaczego na miejsce kolejnych eskapad wybierają właśnie polskie mokradła? Czy przeczytali u Herodota, że żyje tam lud czarnoksiężników, którzy raz w roku zamieniają się w wilki? Może słyszeli o legendarnym grobie Owidiusza? Na początku wieku XXI Małgorzata Szejnert wyrusza ich tropem.

Reporterka niestrudzenie szuka śladów zatopionej Flotylli Pińskiej. Przybliża małą ojczyznę Ryszarda Kapuścińskiego, której on sam nie zdążył opisać. I oddaje głos mieszkającym tam ludziom, żyjącym z dala od wielkiej polityki, chroniącym swoje wyznania i języki, wierzącym, że ciągle można uratować to, co zniszczyła władza sowiecka.

Małgorzata Szejnert – po ogłoszeniu stanu wojennego współpracowała z prasą podziemną. W 1984 wyjechała do Stanów Zjednoczonych, gdzie pracowała w Nowym Dzienniku Powróciła do kraju w 1986. Była współzałożycielką „Gazety Wyborczej”, gdzie przez około 15 lat prowadziła dział reportażu.

Debiutowała w 1972 roku książką o polonii amerykańskiej Borowiki przy ternpajku. Jest m.in. autorką książki Czarny ogród o katowickich dzielnicach: Giszowcu i Nikiszowcu wydanej w 2007 roku. Książka ta z znalazła się w finałach nagrody literackiej Nike, nagrody literackiej Gdynia i środkowo-europejskiej nagrody literackiej Angelus w 2008 roku.

Jej książka o Zanzibarze Dom żółwia. Zanzibar otrzymała nominację do Nagrody Nike 2012 i znalazła się wśród siedmiu finalistów tej nagrody.