Szczygieł na niedzielę

 

Już w 8 lutego, w TVP Kultura, od godziny 17.15 proponujemy wszystkim miłośnikom reportażu i Czech – Niedzielę z Mariuszem Szczygłem.

Mariusz Szczygieł w latach 1986 – 1990 był reporterem tygodnika „Na przełaj”. Następnie przez sześć lat pisał reportaże dla „Gazety Wyborczej”. Był współautorem (razem z Witoldem Orzechowskim) talk show „Na każdy temat” w telewizji Polsat. Prowadził ten program w latach 1995 – 2001.

Jego debiutancka książka, „Niedziela, która zdarzyła się w środę” (1996), to zbiór reportaży, które zamieszczał w „Gazecie Wyborczej”. Pisze w nich – nieraz z humorem – o czasie transformacji i ludziach próbujących się odnaleźć w nowym świecie, w nowych realiach. Przyznaje, że gdy pisał o Polsce, uprawiał rodzaj reportażu lekko satyryzującego.

Razem ze swoim psychoterapeutą Mariusz Szczygieł odkrył, że pisząc o Czechach – takich „kafkowsko – orwellowskich typach” – w istocie pisze o sobie. W 2009 wydał „Kaprysik” – zbiór sześciu reportaży, których bohaterkami są kobiety. Jest także autorem zbiorów reportażu „Laska nebeska”, „Gottland”. Agnieszce Szdłowskiej opowiada o duszy reportażysty, miłości do Czech i o kobietach, które mają więcej do powiedzenia niż mężczyźni.

Szczygieł wspólnie z Wojciechem Tochmanem jest wymieniany w antologiach zagranicznych poświęconych współczesnej polskiej sztuce reportażu. Krytycy uważają go za ucznia Hanny Krall.

Książki Szczygła przetłumaczono na kilkanaście języków, m.in. czeski, rosyjski, ukraiński, włoski, hiszpański, niemiecki, węgierski i estoński.

W 2014 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.