Polska w Lipsku

 

Już za dwa tygodnie w Niemczech ruszą Lipskie Targi Książki, jedna z najważniejszych imprez kulturalnych w Europie.

Od 12 do 15 marca do Lipska przyjadą setki pisarzy, poetów i wydawców. W tym roku z Polski przyjadą do Niemiec m.in. Basil Kerski, Piotr Paziński i Tadeusz Dąbrowski.

Lipskie Targi Książki to jedno z najważniejszych wydarzeń w europejskim świecie wydawniczym, księgarskim i medialnym. Na 67 000 metrów kwadratowych powierzchni ekspozycyjnej targi goszczą miłośników książki, dziennikarzy oraz przedstawicieli branży, dla których impreza ta stanowi znakomitą platformę wymiany informacji o nowościach wydawniczych oraz o najnowszych trendach europejskiej i niemieckiej literatury. Jednak udział w tym niezwykłym święcie czytelnictwa ma przede wszystkim charakter prestiżowy. Dla wszystkich dbających o pozycję w branży Lipskie Targi Książki stanowią jedną z najważniejszych imprez w branżowym kalendarzu. Ich pozycja na międzynarodowym rynku daje wystawcom możliwość na zaistnienie w branży. Polska od wielu lat reprezentowana jest przez Instytut Książki w Krakowie.

Ostatnia, tegoroczna edycja targów to 2 194 wystawców z 42 krajów; 2 500 dziennikarzy; 175 000 odwiedzających; w tym 50 000 przedstawicieli branży.

Obszary wystawiennicze Lipskich Targów Książki obejmują m.in. taką tematykę jak: beletrystykę i literaturę popularnonaukową, książka audio, gazety i czasopisma, książka artystyczną, książki o tematyce religijnej i podróżniczej oraz pozycje dla dzieci i młodzieży, podręczniki szkolne i media edukacyjne, komiksy, gry planszowe, układanki i puzzle, kalendarze i widokówki, literaturę fachową i naukową, mapy i atlasy, usługi (m.in. drukarskie, poligraficzne i archiwizacyjne), wydawnictwa międzynarodowe oraz stacje radiowe i telewizyjne.

Lipskie Targi Książki to przede wszystkim coroczny festiwal „Lipsk czyta” – 3 200 spotkań w różnych miejscach w mieście, 1 500 autorów, którzy zachwycili ponad 237 000 miłośników literatury. To największy festiwal czytelniczy Europy, odbywający się nieprzerwanie od 1992 roku.