Konkurs na opowiadanie kryminalne

Ogłoszono siódmą edycję ogólnopolskiego konkursu na opowiadanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015. W tej edycji, z okazji  125. rocznicy urodzin Agathy Christie, konkurs przybierze nieco inną niż zwykle formę.

Zgłaszane opowiadania muszą wykorzystywać schemat „LOCKED ROOM” i być osadzone w czasach współczesnych. Nie mogą się w nich pojawić nazwy postaci występujące w powieściach Agathy Christie.

Nagrodą jest udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich, które odbędą się we Wrocławiu w dniach 27-30 maja 2015, w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław 2015.

W najbliższych miesiącach nakładem Wydawnictwa EMG ukaże się wybór najlepszych opowiadań z ostatnich edycji konkursu. Teksty laureatów wcześniejszych edycji także doczekały się publikacji. Wydawnictwo Dolnośląskie w roku 2011 opublikowało tom „Zaułki zbrodni” z najlepszymi opowiadaniami z lat 2009 i 2010. Ukazały się także debiuty powieściowe kilku uczestników warsztatów – wśród nich „Ofiara Polikseny” Marty Guzowskiej (W.A.B. 2012), „Morderstwo niedoskonałe” Agnieszki Krawczyk (SOL, 2011), „Jak makiem zasiał” Anny Trojan (Prószyński 2012), „Jasnowidz” Bartłomieja Biesiekirskiego (Prószyński 2013), „Monogram” Joanny Marat (Prószyński 2014),  „Zasługa nocy” Mateusza Lemberga (Prószyński 2014) i „Ludzie przechodni” Piotra Bolca (Oficynka 2014).

Termin zgłoszeń mija 31 marca 2015 roku. Spośród autorów wszystkich nadesłanych prac jury zwyłoni maksymalnie 24 osoby, które wezmą udział w Kryminalnych Warsztatach Literackich. Celem warsztatów jest opracowanie zakwalifikowanych opowiadań lub szkiców opowiadań w taki sposób, by nadawały się do druku. Organizatorzy pokrywają koszty pobytu zwycięzców. Lista zakwalifikowanych uczestników zostanie podana do publicznej wiadomości na stronach Portalu Kryminalnego do 27 kwietnia 2015. Warsztaty, podobnie jak w poprzednich latach, będą składać się z części ćwiczeniowej oraz wykładów. W tym roku zwycięzcy zostaną podzieleni na trzy grupy, każda z nich będzie pracować pod opieką jednego z trzech trenerów.

Formularz zgłoszeniowy i regulamin konkursu można znaleźć na „Portalu kryminalnym”