Inne „Dziady”

 

Eimuntas Nekrošius w Teatrze Narodowym w Warszawie wyreżyseruje „Dziady”. Gotowe są już makiety dekoracji, niebawem reżyser będzie przeprowadzał casting aktorów.

„Dziady” Adama Mickiewicza Nekrosius wystawi z okazji przypadającej w 2015 roku 250-lecia polskiego teatru publicznego.

„Przygotowane są już makiety dekoracji. Pracę musiałem rozpocząć przed Nowym Rokiem, ale ze względów zdrowotnych wszystko stanęło. Teraz pomału próbuję wracać do życia i realizacji planów” – mówił PAP Eimuntas Nekrošius.

Tymczasem w Teatrze Narodowym trwają przygotowania techniczne. Próby z aktorami rozpoczną się – jak podaje portal zw.lt – pod koniec wiosny.

„Eimuntas Nekrošius mówi, że nie zna języka polskiego, ale nawet jeśli nie ma obok tłumacza, potrafi się dogadać. Litewski reżyser ma już doświadczenie pracy z polskimi aktorami. Przed kilkoma laty w Teatrze Wielkim Operze Narodowej wystawił operę Pawła Szymańskiego „Qudsija Zaher””.

Nekrošius nie po raz pierwszy zajmuje się Mickiewiczem. Jeszcze w czasach sowieckich pracując dla wileńskiego Teatru Młodzieżowego chciał wystawić „Dziady”. Wtedy jednak usłyszał zdecydowaną odmowę. Pytany czym władze teatru odmowę swoją tłumaczyły, reżyser wspomina: wtedy nikt niczego nie uzasadniał.

Dzisiaj Nekrošiusa zalicza się do grona najwybitniejszych reżyserów europejskich. Artysta realizował swoje przedstawienia m.in. w Austrii, we Włoszech, Izraelu, Norwegii, Szwajcarii i w Stanach Zjednoczonych.