České dny w Kinie Nowe Horyzonty

W dniach 15 – 22 lutego w Kinie Nowe Horyzonty we Wrocławiu odbędzie się cykl wydarzeń pod hasłem České dny, które po raz pierwszy, w tak przekrojowy sposób przybliżą widzom przeszłe i współczesne dokonania filmowe naszych południowych sąsiadów.

W programie filmowe wspomnienia o czeskim bohaterze narodowym Janie Palachu, który w 1969 r. dokonał samospalenia w proteście przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. W styczniu minęło 45 lat od jego tragicznej śmierci, którą Palach dał świadectwo najszczerszej odwagi, niezłomności i determinacji w zwalczaniu nieludzkiego systemu politycznego.

Z tej okazji 15 lutego o godz. 12.00 w Kinie Nowe Horyzonty odbędzie się pokaz Gorejącego krzewu Agnieszki Holland, który w trzech częściach obrazuje bohaterski czyn Palacha, starając się w ten sposób dociec sensu jego ofiary. Wstęp na pokaz filmu jest bezpłatny, a wejściówki będą do odbioru w kasach KNH od 11 lutego, od godz. 17.00.

19 lutego o godz. 19.00 zapraszamy również na „Dzień Jana Palacha”. W programie wieczoru poetycki krótkometrażowy esej Stanislava Milota dokumentujący pogrzeb Palacha Jan 69, odzwierciedlająca uczucia i nastroje Prażan Cisza Milana Peera, dwa odcinki Czechosłowackiego Tygodnika Filmowego, Historia grobu Jana Palacha Dobroslava Zborníka, w której udokumentowano upór ówczesnych władz w pomniejszaniu znaczenia czynu Palacha oraz Przesłanie Jana Palacha Kristiny Vlachovej. Reżyserka tego ostatniego dokumentu spotka się z widzami po pokazie filmu wraz z Dyrektorem Czeskiego Centrum Petrem Janyską. Pokazom filmowym towarzyszyć będzie wystawa fotografii i dokumentów z epoki, którą przygotowali młodzi czescy historycy.

18 lutego o godz. 19.00 odbędzie się także kolejne spotkanie w ramach cyklu ​”​Zaczytani w kinie​”​. Jego bohaterem będzie Aleksander Kaczorowski – eseista i tłumacz literatury czeskiej, autor biografii Bohumila Hrabala Gra w życie (2004), tomu rozmów Europa z płaskostopiem (2006), powieści Praskie łowy (2007) oraz esejów Praski elementarz (2001, 2012) i Ballada o kapciach (2012). Tego wieczoru zapraszamy na premierę jego najnowszej książki Havel. Zemsta bezsilnych oraz pokaz filmu Miroslava Janka i Pavla Koutecký’ego Obywatel Havel.

Od 20 do 22 lutego potrwa z kolei druga edycja przeglądu „Czeskie dokumenty proszę”, który stanowi panoramę współczesnej czeskiej dokumentalistyki i dowodzi, że ma się ona lepiej niż dobrze. W piątek o godz. 20.00 cykl pokazów zainauguruje dokument Víta Klusáka Robotnicy tabloidów, w którym reżyser wnikliwie analizuje tragikomiczny fenomen i charakter pracy dziennikarzy w brukowcach. Tego samego dnia o godz. 20.00 symboliczna kontynuacja pokazywanego w ramach „Zaczytanych w kinie” Obywatela Havla, czyli Olga Miroslava Janka, stanowiąca hołd dla Olgi Havlovej, pierwszej żony prezydenta Havla.

W sobotę o godz. 16.00 przypomnienie mającej premierę w tym roku filmowej adaptacji reportaży Mariusza Szczygła Gottland, a o godz. 18.30 pokaz DK – dokumentu o życiu radykalnego czeskiego architekta Davida Kopeckiego nakręcony przez jego żonę po jego śmierci. O nowych ideach zagospodarowania przestrzennego w Pradze dowiedzieć się będzie można natomiast z dokumentu Benjamina Tučka Plan (godz. 20.00) oraz odbywającej bezpośrednio po pokazie debacie MIASTOmovie Planowanie miast, w której weźmie udział reżyser filmu, cykloaktywista Martin Kontra, prezeska Towarzystwa Urbanistów Polskich Izabela Mironowicz, Radek Lesisz z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej.

„Czeskie dokumenty proszę!” zakończą się w niedzielę o godz. 17.00 pokazem Gadzia, odważnego eksperymentu Tomáša Kratochvíla, dla idei którego stał się członkiem romskiej rodziny, mieszkającej w jednym z najgorszych praskich gett. Ostatnim pokazem przeglądu będzie również dokument, obecnego w tym dniu w kinie, Bohdana Blahoveca Show!, w którym reżyser utrwalił intymne marzenia lokalnego dziewczęcego zespołu wokalnego o międzynarodowej sławie, której bardziej niż one same pragnie ich trener.

Cena pojedynczego wstępu na wszystkie wspomniane wydarzenia, oprócz bezpłatnego pokazu Gorejącego krzewu Agnieszki Holland, wynosi 12 zł.

Więcej informacji o wydarzeniach na profilu FB organizatora.

Informacja od: Stowarzyszenie Nowe Horyzonty