Tołstoj za jednym kliknięciem

 

Projekt „Cały Tołstoj za jednym kliknięciem” został zrealizowany, w sieci pojawiła się pełna wersja elektroniczna wyjątkowego 90-tomowego jubileuszowego wydania dzieł zebranych Lwa Tołstoja, w tworzeniu której uczestniczyło 3000 wolontariuszy z 49 krajów – poinformowała praprawnuczka pisarza Fekla Tołstoj.

Pierwszy i jedyny zbiór dzieł Lwa Tołstoja, w którym znalazły się wszystkie utwory pisarza, w tym brudnopisy i dzienniki, wydawano przez 30 lat – w latach 1928-1958 – w nakładzie 5 tysięcy egzemplarzy.

„Trzy tysiące wolontariuszy z 49 krajów odpowiedziało na nasz apel w internecie i pomogło zdigitalizować dziewięćdziesiąt tomów z ciągu 541 dni”, – powiedziała Fekla Tołstoj. Aby wersja elektroniczna dzieł zebranych była jak najbardziej zbliżona do oryginału, wolontariusze trzykrotnie przeczytali 46820 stron.

„Ten projekt można nazwać ucieleśnieniem marzeń Tołstoja, który marzył o tym, aby dobrzy ludzie zjednoczyli się w ważnej sprawie”, – powiedział doradca prezydenta Rosji ds. kultury, praprawnuk pisarza Władimir Tołstoj. Dodał on, że dziś próby powrotu do wydań akademickich napotykają na trudności, ponieważ powinny być one wydawane na podstawie oryginałów. Wydania akademickie nie mogą być przedrukowane ze wcześniejszych edycja, a to niezwykle trudne zadanie.

„Spełniło się jeszcze jedno marzenie Tołstoja, który zrezygnował z praw autorskich, aby jego utwory mógł przeczytać każdy. Teraz jest to możliwe w internecie, więc nie jest to koniec, a dopiero początek naszego projektu. Dopiero teraz czytelnicy zaczną zapoznawać się z wieloma nieznanymi szerzej dziełami Tołstoja – brudnopisami i dziennikami, które wydawano w bardzo ograniczonym nakładzie”, – powiedziała Fekla Tołstoj.

Zgodnie ze słowami pisarza Pawła Basinskiego, właśnie dzienniki są najważniejszymi utworami Tołstoja, a nie jego powieści. „Ale wcześniej były one praktycznie niemożliwe do zdobycia z powodu braku dostępności 90-tomowego dzieła zebranego. To ważne wydarzenie”, – dodał Basinski.

Przeczytać „całego Tołstoj za jednym kliknięciem” można na portalu tolstoy.ru.

(Głos Rosji)