Młoda Ukraina

Dwumiesięcznik „Nowa Europa Wschodnia” opublikował dodatek o młodej literaturze ukraińskiej. Z tej okazji odbędą się spotkania promocyjne  w Warszawie (14 grudnia) i we Wroclawiu (16 grudnia).

Spotkanie warszawskie odbędzie się dzisiaj o 17:00 w Centrum Ukraiński Świat (Warszawa, ul. Nowy Świat, 63). W spotkaniu weźmie udział dwóch młodych pisarzy ukraińskich – Oleksij Czupa i  tegoroczny półfinalista „Angelusa”Andrij Lubka. Pochodzą oni z różnychh (Donbas na Wschodzie i Zakarpacie na Zachodzie) regionów Ukrainy, mają za sobą różne doświadczenia i różnie patrzą na przyszłość swego kraju. 

We Wrocławiu spotkanie odbędzie się we wtorek16 grudnia 2014 roku o godz. 18:00 w Mediatece – Miejskiej Bibliotece Publicznej (Wrocław, Plac Teatralny 5). W tym spotkaniu weźmie udział pięciu młodych pisarzy ukraińskich. Poza   Oleksijem Czupą i Andrijem Lubką pojawią się także Natalia Jeriomienko, Pawło KorobczukMyrosław Laiuk, Moderatorem wieczoru  będzie Andrij Lubka.

Wstęp wolny.

O uczestnikach:

Oleksij Czupa – urodzony w 1986 roku w Makijiwce na Donbasie ukraiński pisarz i  dwujęzyczny poeta (ukraiński i rosyjski). Autor dwóch zbiorów poezji, a także czterech książek prozy – „10 słów o Ojczyźnie”, „Menele Donbasu”, „Bajki mojego bunkra” (2014). Przez długi czas pracował jako maszynista w jednej z kopalń w Donbasie, po agresji rosyjskiej został uchodźcą.

Andrij Lubka – urodzony w 1987 roku poeta, prozaik i tłumacz. Autor trzech tomów wierszy, zbioru opowiadań, ostatnio się ukazały się jego eseje „Spać z kobietami” (2014). Laureat literackiej nagrody „Debiut” (2007) i „Kijowskie laury” (2011). Jego teksty tłumaczone były na ponad 10 języków, książki były publikowane również  w Austrii i Polsce. Ukończył szkołę wojskową w Mukaczowie, ukrainistykę na Narodowym Uniwersytecie w Użhorodzie, bałkanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Mieszka w Użhorodzie.

 Natalia Jeriomienko – urodzona w 1991 roku poetka i dziennikarka. Skończyła Uniwersytet w Czerniowcach i Katolicki Uniwersytet we Lwowie. Autorka zbioru poezji „Rewers”, laureatka nagrody Młoda Republika Poetów. Brała udział w wielu festiwalach, publikowała swoje wiersze w różnych czasopismach ukraińskich i zagranicznych. Mieszka w Czerniowcach i Lwowie.

Pawło Korobczuk – urodzony w 1984 na Wołyniu,  poeta, prozaik, dziennikarz i muzyk. Autor ośmiu książek, w tym pięciu książek poetyckich, powieści i zbioru opowiadań. Jego utwory były tłumaczone na ponad 10 języków, w osobnej książce zostały opublikowane na Słowacji. Laureat wielu nagród. Mieszka w Kijowie.

Myrosław Laiuk – urodzony w 1990 na Zakarpaciu roku poeta, debiut którego – do tej pory jedyna jego książka „Osote!” (2013) ‒ wyróżniony został od razu kilkoma ważnymi nagrodami literackimi i bardzo ciepło przyjęty przez krytykę. Absolwent Akademii Kijowsko-Mohylańskiej, mieszka w Kijowie.a

Dodatek można przeczytać także online tutaj.