Rumuńskie klimaty

Wydawca powieści Pavola Rankova, Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej) nagrodzonej tegorocznym  „Angelusem”, wrocławska oficyna Książkowe Klimaty, była dotąd znana z trzech serii wydawniczych prezentujących z dużym sukcesem najnowsze literatury: czeską (min. Jaroslava Rudiša), słowacką i grecką. W przyszłym roku Książkowe klimaty odsłonią przed nami kolejne nieznane literackie lądy. 

Cykl Rumuńskie klimaty otwiera powieść Bliskość  Marina Mălaicu Hondrariego, urodzonego w 1971 roku poety, pisarza i tłumacza z języka hiszpańskiego. Człowieka o niebanalnym życiorysie. Pochodzi z wioski Sângeorz-Băi.  Przez kilka lat mieszkał w Hiszpanii, gdzie pracował jako ochroniarz, kierowca i pomocnik ogrodnika. Tam napisał swój debiutancki tom wierszy , Zborul femeii pe deasupra bărbatului, opublikowany w roku 2004. Książka otrzymała nagrodę Związku Pisarzy Rumuńskich. Dotąd opublikował dwa tomy wierszy i trzy powieści oraz kilka tomów przekładów z języka hiszpańskiego. Powieść Bliskość w Rumunii ukazała się w roku 2010.  Dominik Małecki, tłumacz powieści, charakteryzuje ją tak: „Bliskość” to splatające się z wolna losy kilku postaci, ich głosy, relacje ułożone niechronologicznie, przeplatające się, nawiązujące do siebie, przedstawione ze sporego czasowego dystansu, co nadaje powieści nieco melancholijny klimat. Całość ma w sobie jakieś ryzyko, element przygody, pewną czułość. „Bliskość” to między innymi Andaluzja, mało snu, dużo dymu,budki telefoniczne, samochody, statki, latino jazz i poezja, dużo poezji, dużo literatury. To właściwie książka o literaturze, jej oddziaływaniu. 

Niedługo potem ukaże się „Księga szeptów” Varujana Vosganiana- pochodzącego z osiadłej w Rumunii rodziny ormiańskiej – polityka, ekonomisty ale także poety i pisarza. Powieść o tragicznych losach Ormian, za  którą autor otrzymał kilka najważniejszych rumuńskich nagród literackich.

W planach Książkowych Klimatów także seria prezentująca najnowszą literaturę bułgarską.