Albańskie polonica

W Albanii ukazały się dwie interesujące polskie książki „Historia Polski” autorstwa  Jerzego Łukowskiego i Huberta Zawadzkiego oraz „Albania. Zarysy etnograficzne, kulturowe i religijne” Marcina Czermińskiego. Powstałe w drugiej połowie XIX wieku dzieło polskiego jezuity, ujmuje szeroki przegląd historii i obyczajów Albanii od czasów średniowiecznych do końca XIX w

„Historia Polski” opublikowana przez renomowany dom wydawniczy DITURIA przy wsparciu Ambasady RP oraz dofinansowaniu przez Instytut Książki w Krakowie, ukazała się w prestiżowej serii wydawniczej Historia Narodów i Państw. Książka spotkała się z dużym zainteresowaniem  wśród albańskich środowisk akademickich, kulturalnych i mediów.  Pozycja, obejmuje okres od powstania państwa polskiego do 2005r. Pozycja będzie  promowana podczas Międzynarodowych Targów Książki w Tiranie, które odbędą się w listopadzie.

albania1

Z jeszcze większym zainteresowaniem spotkała się „Albania. Zarysy etnograficzne, kulturowe i religijne”. Albańska prasa, w tym popularny ogólnokrajowy dziennik „Gazeta Shqiptare”, zamieściła obszerne recenzje dzieła polskiego duchownego, pierwotnie wydanego drukiem w 1893 roku w Krakowie przez wydawnictwo „Czas” .

Źródło Ambasada RP w Tiranie