Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Opowiadania

Dzisiaj we Wrocławiu rozpoczął sie 10 Międzynarodowy Festiwal Opowiadania . Zaproszono pięćdziesięciu gości. W programie oprócz czytań prozy także projekcje filmowe, koncerty i dyskusje panelowe. 

Na festiwalu pojawią się m.in.: Andrzej Stasiuk, Krzysztof Varga, Grażyna Plebanek, Inga Iwasiów, Marek Bieńczyk, Janusz Rudnicki, Andrzej Sosnowski, Dorota Masłowska czy Wioletta Grzegorzewska. Nie zabraknie pisarzy z zagranicy – po raz pierwszy festiwal odwiedzi autorka z Korei Południowej, poetka i prozaiczka Han Kang, z Kraju Basków przyjedzie Iban Zaldua, z Irlandii  Philip Ó Ceallaigh. Pojawią się także pisarze z Norwegii, Islandii oraz Liechtensteinu.

Ciekawie zapowiada się panel w ramach projektu „Transgresje – międzynarodowa wymiana narracji”, podczas którego Adriana Prodeus, Anna Herbut, Agnieszka Drotkiewicz, Katarzyna Roj i Agnieszka Wolny-Hamkało porozmawiają o prywatnych oraz publicznych transgresjach artystów i przekroczeniach w sztuce.

Nie zabraknie atrakcji filmowych min. odbędzie się pierwsza polska projekcja kinowa filmów fabularnych wyreżyserowanych przez Sławomira Mrożka. W programie znalazły się także interpretacje dzieł Vladimira Nabokova, Fiodora Dostojewskiego czy Zofii Nałkowskiej. Wyświetlone zostaną  m.in. filmy „Opowiadanie” Todda Solondza i „Sobowtór” Richarda Ayoadego. W niedzielę najmłodsi obejrzą „Wiedźmy” Nicolasa Roega.

Wstęp na prezentacje literackie, dyskusje i spotkania autorskie jest bezpłatny. Szczegółowy program oraz informacje dotyczące wejściówek oraz biletów na filmy i koncerty na stronie www.opowiadanie.org.

Festiwal potrwa do 5 października. Większość spotkań odbędzie się  we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.

Międzynarodowy Festiwal Opowiadania 2014-2016 jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz ze środków miasta Wrocławia w ramach programu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Współorganizatorem jest Biuro Festiwalowe Impart 2016.