Polska księgarnia internetowa w Wilnie

W Wilnie powstała pierwsza polska księgarnia internetowa. 

– Po kilku miesiącach działalności nie możemy twierdzić, że zrobiliśmy kokosowy interes, ale zainteresowanie i zapotrzebowanie rośnie, a to daje nam nadzieję i wiarę, że biznes się opłaci i zaczniemy zarabiać – mówią Anna i Zbigniew Łukaszewiczowie z Kowalczuk, pomysłodawcy i założyciele pierwszej i jedynej polskiej księgarni internetowej na Litwie – ewka.lt.

Księgarnia ewka.lt – to sklep internetowy, który w ciągu dnia lub dwóch od złożenia i opłacenia zamówienia dostarczy klientowi książkę, komputer, grę edukacyjną, zabawkę itd. Zamówiony towar zostanie dostarczony jako przesyłka kurierska. – Postanowiliśmy ograniczyć się wyłącznie do pozycji w języku polskim – powiedział Zbigniew, który w rodzinnej spółce pełni rolę menedżera. Dyrektorem księgarni ewka.lt jest żona Anna, która nie pracuje zawodowo i swój czas poświęca córkom i… ewce.lt. Jak zdradzili Łukaszewiczowie, swą nazwę sklep internetowy wziął od pierwszych sylab imion córek – Ewy i Karoliny. One też w mimowolny, ale bezpośredni sposób przyczyniły się do powstania księgarni internetowej.

– Przed świętami Bożego Narodzenia chcieliśmy sprawić prezenty dla swoich pociech, a ponieważ wychodzimy z założenia, że najlepszym prezentem jest książka w języku ojczystym, więc chcieliśmy złożyć stosowne zamówienie za pośrednictwem Internetu – opowiadali Łukaszewiczowie. – Okazało się jednak, że nie jest to taka prosta sprawa i na Litwie swego zamiaru zrealizować nie potrafiliśmy – kontynuowali swą opowieść małżonkowie. Dodali, że książki w końcu zamówili, ale… w Polsce.

Wtedy też wpadli na pomysł, żeby założyć księgarnię internetową, z której mogliby korzystać przede wszystkim Polacy. Według pomysłodawców, od dzieciństwa należy dbać o swój ojczysty język, kształcić go i wzbogacać, a wtedy nikt nie zarzuci, że Polacy rozmawiają nie po polsku, a „po prostemu”, czy też „tutejszemu”. („Tygodnik Wileńszczyzny”, l24.lt)