„Nitka Ariadny”

W czwartek 30 X 2014 o godz. 18.00 Zeszyty Literackie zapraszają  do Muzeum Dialogu Kultur w Kielcach (ul. Rynek 3) na spotkanie z Barbarą Toruńczyk, z okazji ukazania się książki „Nitka Ariadny”. Spotkanie poprowadzi Michał Sierlecki.

Nowa książka Barbary Toruńczyk „Nitka Ariadny” prowadzi przez labirynt historii, kultury i sztuki XX wieku; opowiada o miejscu literatury we współczesności, o roli redaktora i „gospodarstwie kultury polskiej”.

Czytelnik znajdzie tu nieznaną rozmowę z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim; szkice o polskich nacjonalistach, o tym jak być Żydem w Polsce, o niebezpiecznych związkach pisarzy, o Miłoszu, Herbercie, Barańczaku, Zagajewskim…

 

Barbara Toruńczyk: ”Zdjąć z twarzy Marka Aureliusza maskę stężałych rysów bohaterskiego cesarza, zobaczyć, jak w jego mądrym i ciężkim spojrzeniu zapala się iskra żalu. W wierszach zapisać pełną gamę doznań swojego czasu, także tych nie uznawanych przez króla-filozofa — przyspieszony puls, strwożony oddech.

Labirynt ciemnego korytarza wiedzie do sal z malarstwem. Znajduje się tu fresk Madonna della Scala. Uszkodził go czas. Od czoła Madonny zieje wyrwa, rozpoczynająca się powyżej linii brwi. Z blizny muru wykwita uśmiech”.