K4 – Literacka „Grupa Wyszehradzka”

Najnowsza powieść uhonorowanego podwójną nagrodą Anasoft Litera słowackiego prozaika, eseisty i tłumacza, Pavla Vilikovskiego, pt. Opowieść o rzeczywistym człowieku. inauguruje ciekawy projekt wydawniczy K4, który powstał z inicjatywy czeskiego wydawcy Petra Minaříka (Větrné mlýny).

Każdego roku wydawcy z czterech krajów – Czech, Polski, Słowacji i Węgier – będą koncentrować się na książce autora z kolejnego kraju tak, by premiera wybranego tekstu odbywała się we wszystkich krajach w tym samym czasie. W ten sposób książka ukaże się w języku oryginalnym oraz w przekładach tego samego dnia, dzięki czemu zainteresowani czytelnicy z krajów biorących udział w projekcie nie będą zmuszeni, by czekać na przekład.

Premiera książki będzie miała miejsce w październiku, a pierwszymi wydawcami uczestniczącymi w projekcie są: Větrné mlýny (CZ), Kalligram (SK), Kalligram (HU) oraz Książkowe Klimaty (PL).

 

O książce Pavla Vilikovskiego

„Poprzez językową stylizację autorowi udaje się znakomicie opisać ponadczasowy typ człowieka, który wraz ze swoim konformizmem, nieświadomy swego braku wrażliwości i jednocześnie ambitny, jest i zapewne zawsze będzie stanowił podstawę każdego społeczeństwa, które nie może poszczycić się mianem obywatelskiego” (Miroslav Zelinský).

„Wewnętrzna walka zwykłego człowieka, która odsłania grę pomiędzy ludzkimi słabościami i odwagą. Książka Vilikovskiego to podręcznik socjalizmu oraz katalog ludzkich przywar i słabości” (Garajszki Margit).