Autobiografia Danuty Wałęsy w Wilnie

 

21 października w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym „Teatr Polonia” z Warszawy wystawi spektakl „Danuta W.”, opowiadający o żonie Lecha Wałęsy – Danucie. Do Wilna przybędzie też Danuta Wałęsa.

Spektakl „Danuta W.” powstał na podstawie książki Danuty Wałęsy „Marzenia i tajemnice”, opracowanej przez Piotra Adamowicza, wydanej przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa. Książka spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. W ciągu kilku miesięcy sprzedano 300 tys. egzemplarzy. W autobiografii autorka opowiada o sobie, swojej rodzinie i burzliwej historii Polski ostatnich dekad. Opowiada światu swoją wersję wydarzeń.

Danuta Wałęsa przerwała milczenie, ale oddała głos wszystkim kobietom. Czytelniczki odnajdują w niej swoje losy i idą za głosem Autorki.

W roli Danuty Wałęsy zobaczymy znaną polską aktorkę – Krystynę Jandę.

„Ten spektakl i ta rola, z legendarnym przywódcą Solidarności i Prezydentem Polski w tle, to jedno w największych moich wyzwań życiowych, nie tylko zawodowych, ale także ludzkich i obywatelskich. Każdego dnia wyznania pani Danuty Wałęsowej budzą mój podziw i wzruszenie. Prostota i szczerość tych wypowiedzi zdumiewa i wywołuje szacunek. Wszystko to budzi ochotę, aby w ogóle historię Polski opowiedzieć od strony kobiet” – o swojej pracy nad tekstem i spektaklem powiedziała aktorka. Krystyna Janda jest też autorką scenografii do spektaklu.

Przedstawienie wyreżyserował Janusz Zaorski. Premiera spektaklu odbyła się w 2012 roku. Dotychczas zagrany 113 razy.

Po przedstawieniu odbędzie się spotkanie z autorem scenariuszu Piotrem Adamowiczem, aktorką Krystyną Jandą oraz autorką książki Danutą Wałęsa.

„Teatr Polonia” przybędzie do Wilna na zaproszenie Instytutu Polskiego w Wilnie. (l24.lt)