„Niech się panu darzy” Libery

 

Polecamy książkę Antoniego Libery „Niech się pan darzy” (Więź).

Antoni Libera, autor bestsellerowej „Madame” i autobiograficznej prozy „Godot i jego cień” o fascynacji literatura i osobą Samuela Becketta, proponuje tym razem krótszą formę: trzy nowele, które łącząc w sobie pierwiastki sensacji, tajemnicy i melancholii, tworzą jednorodny tryptyk. Trzy ludzkie losy, trzy elektryzujące historie, dla których wspólna jest zagadka Czasu, Przypadku i Przeznaczenia.

 

Fragment tytułowej noweli 

– Na pożegnanie oświadczył: „Leo prosi o adres, by mógł sie wkrótce odezwać, a uczyni to pewnie z bardzo dalekich krajów, gdzie żyją rajskie ptaszki, czyli z Nowej Zelandii, bo tam się własnie wybiera”. Podałam mu oczywiście, lecz nie dotrzymał słowa. Osoba o tym nazwisku i tym samym imieniu odzywa się oto dziś, w kilkadziesiat lat później. Dlatego zapytałam, czy to aby nie pan.

– Nie, to nie ja, na pewno – odrzekł z poczuciem ulgi, ale i z przerażeniem.

– Szkoda.

– Dlaczego szkoda?

– Wiele by o tym mówić, nie ułożyło się życie… A tamta historia z pociągu, tamten przedziwny chłopak, to było coś niezwykłego. Im dłużej o tym myślę, im dłużej w ogóle żyję, tym bardziej jestem pewna. Właśnie dlatego szkoda, że to jednak nie pan. Niemniej to dzięki panu miałam przez chwilę wrażenie, że oto stał się cud. I za to panu dziękuję.

Antoni Libera

Ur. 1949, pisarz, tłumacz, reżyser. Przełożył m.in. znaczna część twórczości Samuela Becketta, w tym wszystkie jego dramaty, które również wystawiał – w kraju i za granicą. Głośne inscenizacje „Czekajac na Godota”, „Końcówki” i „Ostatniej taśmy”, pokazywane na międzynarodowych festiwalach teatralnych, m.in. w Australii, Irlandii, USA i Wielkiej Brytanii. Tłumaczył także dramaty Sofoklesa, Szekspira, Racine’a i Wilde’a oraz poezje Hölderlina, Eliota i Kawafisa. Autor powieści „Madame”, przełożonej na dwadzieścia języków – głównej laureatki konkursu wydawnictwa Znak oraz finalistki międzynarodowej IMPAC Dublin Literary Award 2002. Ostatnio wznowiono jego opowieść autobiograficzna „Godot i jego cień” o fascynacji twórczością i osoba Becketta.