„Kultura” w sieci

 

Portal www.kulturaparyska.com ruszył 13 września w Maisons – Laffitte, w przeddzień 14. rocznicy śmierci założyciela Instytutu Literackiego i twórcy „Kultury” Jerzego Giedroycia.

„Wojciech Sikora, prezes Stowarzyszenia Instytut Literacki „Kultura” przyznał, że Giedroyciowi zawsze zależało, by dotrzeć do jak najszerszego kręgu czytelników,  choć przez lata był ograniczony cenzurą, zakazem kolportowania w Polsce „Kultury” i książek wydawanych przez Instytut Literacki. Portal Kultura Paryska to wirtualne archiwum, które umożliwi badaczom, studentom, pasjonatom podróż po niezwykłych zasobach – dodał.

Prace nad portalem trwały dwa lata. Jak podkreślił Wojciech Sikora, udało się zdigitalizować wszystkie 637 numerów „Kultury” i 171 numerów „Zeszytów Historycznych”, a odbiorcy będą mieć dostęp do opublikowanych w tych pismach tekstów.

Stanisław Mancewicz, który z Anną Bernhardt i współpracownikami redaguje serwis powiedział, że portal przeznaczony jest dla każdego, nie tylko dla wąskiego grona wtajemniczonych. „Chcemy by z czasem, bo wciąż pracujemy, stał się on źródłem „kanonicznych”  informacji o „Kulturze” i Jerzym Giedroyciu, a jednocześnie był źródłem ciekawych informacji o powojennej historii Polski i Europy” – powiedział”.

Twórcy portalu napisali: „Napływają pierwsze listy, pochwały i krytyki, propozycje współpracy i pomocy. Cieszymy się, będziemy odpisywać, ale prosimy o cierpliwość. W ciągu pierwszej doby zarejestrowaliśmy ponad 30 tysięcy odsłon. Dziekujemy. Uroczyste uruchomienie portalu odbyło się na szczęście bez większych problemów, wiadomo, że w takich sytuacjach złośliwość martwej materii wzbiera.

Inauguracyjne ENTER nacisnęliśmy wraz z Panami Maciejem Klimczakiem – podsekretarzem stanu w Kancelarii Prezydenta RP i Jackiem Milerem szefem Departamentu Dziedzictwa Kulturowego MKiDN, obaj przyjechali do Maisons-Laffitte specjalnie z tej okazji. Ponieważ dom „Kultury” stoi na granicy dwu miejscowości przybyli dwaj merowie – Le Mesnil le Roi – Pan Serge Caseris i Pan Jacques Myard, deputowany do francuskiego Parlamentu i mer Maisons-Laffitte. Było wielu gości z Paryża i z Polski. Pokazaliśmy jak portal działa i chyba była to udana inaugracja”. (culture.pl, kulturaparyska.com)