Międzynarodowy festiwal sztuki i literatury Bruno Schulz. Festiwal odbędzie się we Wrocławiu w dniach 14-19 października 2014. Organizatorzy zapowiadają sporo niespodzianek i ujawniają pierwsze nazwiska pisarzy, którzy pojawią się we Wrocławiu.
Niewątpliwą gwiazdą festiwalu będzie Dawid Grossman – jeden z najwybitniejszych pisarzy izraelskich o wielkim międzynarodowym uznaniu. Laureat wielu prestiżowych nagród: Nelly Sachs, Sapir, Chevalier de l’Ordre des Arts et Belles Lettres, Valumbrosa, Eliette von Karajan, Premio Grinzane, Premio Mondelo. „The New York Times” swego czasu przyrównał powieść Grossmana „Patrz pod: Miłość” do „Wściekłości i wrzasku” Faulknera, „Blaszanego bębenka” Grassa i „Stu lat samotności” Marqueza.
Dawid Grossman urodził się w 1954 roku w Jerozolimie. Studiował filozofię i dramatopisarstwo. Jego twórczość obejmuje powieści, opowiadania i eseje. Z dorobku Grossmana w Polsce dotychczas ukazały się powieści „Kto ze mną pobiegnie”, „Patrz pod: Miłość”, „Tam, gdzie kończy się kraj” i najbardziej osobista książka pisarza „Poza czasem”. 8 października 2014 r. nakładem wydawnictwa Świat Książki ukaże się powieść „Bądź mi nożem”. W przygotowaniu są kolejne: „The Book of Intimate Grammar” (Księga gramatyki intymnej) oraz „Her Body Knows” (Ciałem rozumiem).
Spotkanie z Dawidem Grossmanem odbędzie się 16 października (czwartek) w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich we Wrocławiu.
Na Bruno Schulz. Festiwal pojawi się także Zeruya Shalev – jedna z najpoczytniejszych izraelskich pisarek.
Zeruya Shalev (ur. 1959) W 1988 roku zadebiutowała tomem poezji. W 1997 roku wydała książkę Życie miłosne, która przyniosła jej międzynarodowy sukces i liczne nagrody. Została przełożona na ponad dwadzieścia języków (w tym polski), została także sfilmowana Jej kolejna książka, powieść Mąż i żona, nagrodzona została niemiecką nagrodą Corine Internationaler Buchpreis. W 2005 roku wydała kolejną książkę Po rozstaniu, która jest trzecią częścią trylogii (rozpoczętej Życiem miłosnym). W 2013 roku ukazała się czwarta powieść Shalev po polsku: Co nam zostało. Pisarka otrzymała za swoją twórczość liczne nagrody, m.in. trzykrotnie izraelską nagrodę ACUM Prize (1997, 2003, 2005), Golden Book Prize przyznawaną przez stowarzyszenie izraelskich wydawców, francuską Prix Fémina w 2002 oraz Amphi Award w 2003.
Zeruya Shalev spotka się z czytelnikami we Wrocławiu 18 października 2014