Dom nad rzeką Moskwą

 

W „Argumientach i Faktach” olbrzymi artykuł o Borysie Jofanie – znanym rosyjskim architekcie, laureacie Nagrody Stalinowskiej II stopnia, członku KPZR od roku 1926 do śmierci w 1976.

Pochodził z biednej żydowsko-szwajcarskiej rodziny, studiował we Włoszech, jego żoną była księżna Sasso-Ruffo, co nie przeszkadzało Stalinowi w ogóle i Jofan dostawał intratne zlecenie za zleceniem.

Artykuł w „Argumientach…” to kolejna odsłona specyficznego przewodnika, który gazeta ta proponuje swoim czytelnikom  po Moskwie socrealistycznej. Co to ma wspólnego z literaturą? Ano, ma.

Jofan zaprojektował bowiem najsłynniejszy chyba na świecie dom pisarzy, opisany przez Jurija Trifonowa „Dom nad rzeką Moskwą” (Dom na Nabierieżnoj). Powstał on vis-a-vis Kremla. Najlepsze pokoje z widokiem na centrum miasta i rzekę przydzielano najlepszym i  najwierniejszym autorom; jeżeli popadli w niełaskę mieszkania oczywiście odbierano. Dzisiaj przed wejściem wisi specjalna tablica poświęcona Trifonowowi a w jego byłym mieszkaniu urządzono małe muzeum.

A wracając do Jofana – zasłynął on jeszcze jednym projektem niezrealizowanym: miał to być Pałac Rad, pod którego budowę wyburzono świątynię Chrystusa Zbawiciela.

Budynek miał mieć wysokość 420 metrów, a na jego szczycie miał stanąć posąg Lenina wysokości 70 metrów. Budynek nie został zrealizowany ze względu na wybuch wojny. Po wojnie wykop fundamentowy wykorzystano na kąpielisko z podgrzewaną wodą. Po upadku ZSRR kąpielisko zlikwidowano i odbudowano cerkiew.