Wznowienie „kultowej” książki o Berlinie

 

 

W Niemczech ukazało się szóste, rozszerzone wydanie legendarnego albumu Ost-Berlin – Leben vor dem Mauerfall autorstwa dwóch byłych dysydentów z NRD – pisarza Lutza Rathenowa i fotografika Haralda Hauswalda.

„Ost-Berlin” powstawał w konspiracji, jako swego rodzaju komentarz do świętowanego  w 1987 roku z wielką pompą po obu stronach muru 750 lecia Berlina. Opozycyjni autorzy stworzyli bezlitośnie szczery portret swojego miasta. Oczywiście odmienny od tego „świątecznego”,  kreowanego przez władze komunistycznych Niemiec. Co ciekawe, Lutz Rathenow  i  Harald Hauswald prowadzili prace nad książką żyjąc pod ścisłą obserwacją tajnej policji. Obaj należeli bowiem do czołowych postaci wschodnniemieckiej opozycji. Okazało się, że Stasi nie była wcale „wszechwiedząca”. O tym, że pod ich okiem „taka” książka powstała funkcjonariusze dowiedzieli się dopiero w roku 1987, kiedy ukazała się w Monachium.

Obecne wydanie zostało poszerzone w nowe zdjęcia i teksty, pokazujące życie wschodniego Berlina już po upadku Muru. a także o pasjonującyo esej Ilko Sachy Kowalczuka, który jest w stanie chyba wyleczyć każdego „Ossi” z tęsknoty za NRD. Zawarte w nim opisy przygód autorów podczas pracy nad książką przypominają szpiegowski thriller.

Foto: Harald Hauswald

Źródło: Materiały wydawcy: Jaron Verlag, Berlin

ostberlin 5