Mistyfikacja Rabina Pragi

 

 

 

Niedawno w Czechach ukazał się thriller polityczny z elementami sf Chaima Cigana Altschulová metoda.  Powieść nie tylko została świetnie przyjęta przez krytykę ale też stała się powodem – zakończonego sensacyjnym rozwiązaniem – śledztwa.

„Napisana z wielką wiedzą  wciągająca fabuła rozpięta pomiędzy różnymi krajami, kontynentami, okresami historycznymi i alternatywnymi światami” – ta entuzjastyczna notka wydawcy potwierdziła się. Jak zauważają krytycy książka jest ciekawym połączeniem  bardzo różnych elementów: thrillera politycznego, kryminału,  historii alternatywnej, kabały i twardej science – fiction.  Autorem tej sensacji wydawniczej – według noty wydawcy jest Chaim Cigan, który urodził się w 1940 roku na Słowacji , absolwent Politechniki. W latach 1966/72 pracował w Pradze jako urzędnik w Ministerstwie Przemysłu Ciężkiego. Od 1983 roku mieszkał w Kanadzie, gdzie dziewięć lat później, w przeddzień Rosz Haszana, początku żydowskiego roku 5753 w wieku prawie 53 lat zmarł.

To wszystko brzmiało na tyle nieprawdopodobnie, że dość szybko zaczęto podejrzewać mistyfikację. ” Głównym podejrzanym” niemal od początku ( ze względu na głęboką wiedzę judaistyczną i zarazem sprawność literacką autora) był pisarz – dysydent z okresu komunizmu a obecnie Naczelny Rabin Pragi Karol Sidon. Początkowo nie chciał się przyznać  i trochę kluczył aby jednak nie kłamać, ostatecznie potwierdził swoje autorstwo. Jak tłumaczył, używając pseudonimu, chciał oddzielić od siebie dwie sfery jego życia: posługę duchową i pisarstwo. Jak dodał nie sądził, że tak szybko mistyfikacja wyjdzie na jaw. Przypuszczał, że stanie się to najwcześniej po roku. Sidon ujawnił też, że Altschulová metoda, to pierwsza część tetralogii.

Karol Sidon  urodził się w 1942 roku.  Od 1992 roku jest Naczelnym Rabinem Pragi.   Pisarz i dramaturg. W  latach 60. był redaktorem literackich gazet. W latach 70. został objęty zakazem druku.  Po podpisaniu Karty 77 pracował jako palacz. W 1978 roku przeszedł na judaizm. W latach 80. został zmuszony przez czeską bezpiekę  do emigracji. Wyjechał do Niemiec. Tam ukończył studia rabinackie. Wrócił do Czech  we wczesnych latach 90-tych.