Mijljenko Jergovič & Katarzyna Kotyńska

Miljenko Jergović w Krakowie

Miljenko Jergović, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” z 2012 roku, za powieść „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki” będzie gościem tegorocznej edycji  Festiwalu Conrada, odbędzie się  w Krakowie od 20 do 26 października.

W Polsce ukazało się kilka książek Jergovicia: „Wołga, wołga”, „Buick rivera”, „Freelander”, „Ojciec”, „Ruta Tannenbaum” i „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki”, za którą w 2012 r. pisarz otrzymał Literacką Nagrodą Europy Środkowej Angelus.
Urodzony w Sarajewie pisarz, poeta i publicysta, absolwent Wydziału Filozofii Uniwersytetu Sarajewskiego zadebiutował w 1988 r. tomem poetyckim „Opservatorija Varsava”. Od 1993 r. mieszka i tworzy w Chorwacji. Uznanie krytyków przyniósł mu zbiór opowiadań „Sarajevski Marlboro” o ogarniętej wojną Bośni i Hercegowinie.
Poza Jergovicem zagranicznymi gośćmi festiwalu będą min.doskonale znany w Polsce  amerykański pisarz PaulAuster oraz francuski filozof i Jacquesa Ranciere.
„Podczas tegorocznego festiwalu odbędzie się kilkadziesiąt spotkań z pisarzami. Nazwiska kolejnych gości zostaną ogłoszone w połowie lipca, a program festiwalu na początku września” – powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Karolina Grysiak z Krakowskiego Biura Festiwalowego.
Tegoroczny Festiwal nosi tytuł „Wspólne światy”, a jego uczestnicy – pisarze, filozofowie, artyści będą dyskutować o relacjach między literaturą i rzeczywistością oraz o literackich narzędziach, które pozwalają na spotkania z przedstawicielami innych kultur.
Organizatorami Festiwalu Conrada są: miasto Kraków, Fundacja Tygodnika Powszechnego i Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Źródło: Instytut Książki