Libeň Hrabala otwiera Miesiąc Spotkań Autorskich we Wrocławiu

Od 3 lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu przy ul. Szewskiej 78 prezentowane będą fotografie Ladislava Michálka przedstawiające Libeň Bohumila Hrabala. Wernisaż wystawy odbędzie się 3 lipca o godzinie 18. Wystawa prezentowana będzie w ramach odbywającego się w tym czasie we Wrocławiu  Miesiąca Spotkań Autorskich.

 

Festiwal Miesiąc Spotkań Autorskich po raz pierwszy odbył sięł w 2000 r. w Brnie i stopniowo rozszerzał swój zasięg . W ostatnich trzech latach odbywa się w Brnie, Koszycach, Ostrawie i Wrocławiu. Program Miesiąca Spotkań Autorskich co roku startuje w lipcu i następnie dzień po dniu odbywa się bez przerwy w każdym z wymienionych miejsc przez 31 dni. Program festiwalu  składa się zawsze z dwóch głównych linii programowych, jedna reprezentuje literaturę rodzimą (tj. według miejsca odbywania się festiwalu literaturę czeską, słowacką i polską), a druga przedstawia literaturę kraju, który w danym roku jest gościem honorowym ( w tym roku jest to Szkocja).

W tym roku  podczas festiwalu  we wszystkich miastach wystąpi w sumie  21 pisarzy polskich,  10 czeskich/słowackich i 31 szkockich. min.:

Wybitny poeta i juror „Angelusa” Ryszard Krynicki, finaliści „Angelusa” z lat ubiegłych Olga Tokarczuk, Magdalena Tulli, Jacek Dehnel, Wojciech Tochman i Tomáš Zmeškal,  Łukasz Orbitowski, którego powieść „Szczęśliwa Ziemia„, kandyduje w tym roku do nagrody „Angelus”, tegoroczny laureat nagrody „Wielkiego Kalibru” za najlepszy kryminał Zygmunt Miłoszewski a także Sylwia Chutnik, Małgorzata Rejmer, Stefan Chwin, Mariusz Urbanek,  Agata Tuszyńska, Filip Springer,  Silvestr Lavrík, Ivan Binar, Jan Němec, Karel Škrabala, Petr Hruška, Martin Reiner, Petra Hůlová oraz Magdaléna Platzová obok nich wystąpi silna ekipa pisarzy ze Szkocji  min. z popularnym także w Polsce autorem horrorów Grahamem Mastertonem.

Codziennie odbywają się spotkania autorskie  dwóch pisarzy: od 19.00 gość honorowy z zaproszonego kraju (w tym roku ze Szkocji) i od 20.30 w Brnie, Koszycach i Ostrawie czeski lub słowacki pisarz (we Wrocławiu: o 19.00 pisarz polski, czeski lub słowacki a od 20.30 gość honorowy). 

Miejsca spotkań:

Brno: Divadlo Husa na provázku, Zelný trh 9

Koszyce: Bábkové divadlo Košice, Alžbětina 38

Ostrawa: Klub Atlantik, Československých legií 7

Wrocław: Mediateka, pl. Teatralny 5

Dokładny program na stronie: http://www.msa.wroclaw.pl/

Zdjęcie: Ladislav Michálek ( materiały organizatora/ Czeskie Centrum

Źródło: Miesiąc Spotkań Autorskich, Czeskie Centrum