Kukiełkowy Hrabal

Amerykańscy filmowcy zbierają pieniądze na realizację pełnometrażowego filmu kukiełkowego będącego adaptacją „Zbyt głośnej samotności” Bohumila Hrabala.

„Zbyt głośna samotność” to książka przez lata owiana legendą. W okresie komunizmu w Czechosłowacji nie mogła zostać oficjalnie wydana . Premiera polskiego przekładu Piotra Godlewskiego także miałą miejsce w drugim obiegu, w roku 1978, jako jedna z pierwszych pozycji podziemnej „Niezależnej Oficyny Wydawniczej – Nowa”.

Bohaterowi – narratorowi powieści Haňcie, pracownikowi składu makulatury, ratującemu książki oddane na przemiał, głosu użyczył znany amerykański aktor Paul Giamatti. Film reżyseruje  Genevieve Anderson.

Twórcy filmu nie liczą, że na sfinasowanie tej ambitnej produkcji uda się namówić kogokolwiek z Hollywood. Na początek chcą zebrać w formie  crowdfundingu  200 tysięcy dolarów na zakup praw do książki, stworzenie lalek i budowę scenografii . Liczą także na to, że znajdą inwestorów na dokończenie produkcji, której koszt szacują na 1,5 mln dolarów.

Aby zachęcić potencjalnych inwestorów wyprodukowali już 17 minutowe demo, które prezentują w internecie i podczas specjalnych pokazów. Szczegółowe informacje na stronie: www.tooloudasolitude.com

Źródło: Portál České Literatury