Babkou laureatem Nagrody im. J. Giedroycia

Ihar Babkou otrzymał  Nagrodę im. Jerzego Giedroycia za najlepszą książkę prozatorską w języku białoruskim wydaną w 2013 r. Za taką właśnie uznano jego powieść „Chwilka: trzy historie”.

Nagroda im. Jerzego Giedroycia to wyróżnienie przyznawane wspólnie przez polską ambasadę oraz Instytut Polski w Mińsku, a także Białoruski PEN-Centr i Związek Pisarzy Białoruskich. Głównym celem Nagrody im. Giedroycia, jest popularyzowanie białoruskiej literatury w Polsce i na Białorusi,  a także wzmacnianie więzi kulturalnych pomiędzy  naszymi krajami.

„Chwilka: trzy historie” to wielowątkowa powieść, która opowiada o przełomie lat 80-tych i 90-tych na Białorusi. Tytuł nawiązuje do nazwy kawiarni w Mińsku, popularnej wśród studentów i intelektualistów tego okresu.

Jak powiedział PAP prezes białoruskiego PEN-Centru Andrej Chadanowicz, który zasiada w jury, książka Babkoua stanowi próbę odpowiedzi na kilka bolesnych dla Białorusinów pytań, „na przykład dlaczego, skoro jesteśmy tacy dzielni, genialni i utalentowani, to mamy przez ostatnie 20 lat to, co mamy”. ” Cechuje ją – jak dodał – niezwykły sposób opowiadania, więcej sugerujący niż mówiący wprost”.

Sam pisarz powiedział PAP, że lata 80-te to dla Białorusi „bardzo istotny okres, kiedy wszystko powstawało”. „Wtedy się rodziło to, co w latach 90-tych i na początku XXI wieku było już na powierzchni” – powiedział.

Zwycięzca otrzyma 10 tys. euro. Laureaci drugiej i trzeciej nagrody – Artur Klinau i Winceś Mudrou – otrzymają odpowiednio urlop twórczy na szwedzkiej Gotlandii oraz stypendium we Wrocławiu.
Polskie wydanie powieści Babkoua „Adam Kłakocki i jego cienie” znalazło się w finale Nagrody Literackiej Europy Środkowej „Angelus” w 2009 r. Po polsku ukazał się także zbiór jego esejów „Królestwo Białoruś”.

Żródło: Instytut Książki