Huelle i Krynicki w Bukareszcie

 

Polska będzie gościem honorowym targów książki w Bukareszcie, które rozpoczynają się w najbliższą środę i potrwają do niedzieli.  

Nasze stoisko jak zapewnia Instytut Kultury będzie jednym z najnowocześniejszych i najlepiej zaprojektowanych w historii targów. Zostanie otwarte przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Bogdana Zdrojewskiego.

Wśród gości targów znajdzie się Danuta Wałęsa, ktorej autobiografia „Marzenia i tajemnice” ukaże się po rumuńsku.

Polscy pisarze, którzy będą promować rumuńskie wydania swoich książek to m. in. Małgorzata Rejmer, Paweł Huelle, Janusz Leon Wiśniewski i Dorota Masłowska, która także wystąpi w klubie Eden wraz ze swoim zespołem MISTER D.

Polska poezja będzie reprezentowana przez Ryszarda Krynickiego și Wojciecha Bonowicza, który także przedstawi dzieła zmarłego przed kilkoma tygodniami Tadeusza Różewicza, a także, jako krytyk literacki, opowie o współczesnej polskiej prozie.

Irena Koźmińska przedstawi fenomen akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zaś Aleksandra Małecka z Korporacji Ha!art zaprezentuje liberaturę – literaturę przyszłości. Oprócz nich, gościem targów będzie Piotr Marciszuk, prezes Europejskiej Federaqcji Wydawców.

W sali multimedialnej będą miały miejsce projekcje filmów o polskich noblistach: Henryku Sienkiewiczu (1905), Władysławie Reymoncie (1924), Czesławie Miłoszu (1980) i Wisławie Szymborskiej (1996).

Instytut Polski wraz z partnerami przygotowuje też serię wydarzeń towarzyszących targom, takich jak festiwal filmów – ekranizacji polskich powieści („Literatura w kinie”, we współpracy z Klubem Control), serię czytań performatywnych polskich sztuk („Literatura na scenie”, we współpracy z UNATC) oraz grę miejską („Literatura w mieście”). Także w okresie trwania targów Bookfest, Gradină Verona będzie gościć wystawę ilustracji do książek dla dzieci zatytułowaną „Fauna, flora i piraci” („Literatura w ilustracjach”, we współpracy z Księgarnią Cărturești).