Colette, Lustig i Cieslar

Poruszający film na podstawie noweli Arnošta Lustiga „Colette” (w reżyserii Milana Cieslara, pod tym samym tytułem) inspirowany losem słowackich więźniów Auschwitz Alfreda Wetzlera i Rudolfa Vrby (Walter Rosenberg), którym udało się uciec z Oświęcimia, będzie zaprezentowany na tegorocznym festiwalu Żydowskie Motywy.

Film opowiada historię miłosną więźniów Viliego (Jiří Mádl) i pięknej belgijskiej żydówki Colette (Clémence Thioly) – losy ich skrywanej miłości w otoczeniu  wojennej tragedii i śmierci, mówi też o cienkiej granicy pomiędzy dobrem, a złem, prawdą, a kłamstwem. W oświęcimskim obozie koncentracyjnym przeżywają oni codzienną walkę o przetrwanie. Hierarchia jest tym, co rządzi, nawet pośród więźniów. Handluje się wszystkim, co może uratować życie, albo choć na chwilę oddalić śmierć. Żydówka Colette przyjeżdża do Auschwitz transportem z Belgii. Więzień Vili radzi jej, co ma powiedzieć na selekcji, czym ratuje ją przed natychmiastową śmiercią w komorze gazowej. Piękno Colette dostrzega szybko oficer SS, który zatrudnia ją w swoim warsztacie. Nie potrafi oprzeć się jej urokowi, a jednocześnie upaja się okrucieństwem i władzą nad życiem i śmiercią istoty rasy niższej. Na przekór  nieustającemu cierpieniu Vili i Colette zbliżają się do siebie. Miłość dodaje im sił i pozwala znieść piekło obozu. W szalonej walce o życie podejmują wspólnie ryzykowną ucieczkę…

Festiwal „Żydowskie motywy“, za pomocą kinematografii opowiada o kulturze, tradycji i historii Żydów. Podczas dziesiątej już odsłony przeglądu, zaprezentowanych zostanie wiele filmów z różnych krajów świata.

Festiwal potrwa od 22-27 kwietnia 2014. Projekcje festiwalowe odbędą się w kinie Muranów. (Czeskie Centrum)