Angelus 2012 dla Miljenka Jergovića

Chorwacki pisarz Miljenko Jergović za książkę „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki” odebrał w sobotę wieczorem Operze Wrocławskiej Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus. Nagrodę za przekład otrzymała Magdalena Petryńska.

– Wyłonienie tych siedmiu nominowanych w tym roku tytułów nie było trudne, ponieważ wszystkie są warte zauważenia, znakomite, wspaniałe, każda z nich to olbrzymia przygoda estetyczna i intelektualna – mówił prof. Zawada, juror Angelusa przed ogłoszeniem zwycięskiej książki. – Te książki same weszły do finału, każda jest inna, ale wszystkie należą do prozy artystycznej, która mierzy się ze współczesnością. Wybór był więc bardzo trudny.

Jurorów zachwyciła „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki”, opublikowana przez wydawnictwo Czarne. Opowieść o tajemniczej śmierci Srdy Kapurovej, dziewczynki, która żebrała na ulicach Zagrzebia. O tym co się wydarzyło opowiada pięć różnych osób – m.in. śledczy, nocny stróż z kostnicy, przechodzień. Tym samym opowiadają o Zagrzebiu, o jego mieszkańcach, o przyjezdnych, o uchodźcach z ogarniętych wojną Bałkanów. Śmierć Srdy obnaża prawdę o mieszkańcach Zagrzebia, Chorwacji, dawnej Jugosławii.

Nagrodę autorowi wręczyła przewodnicząca jury Natalia Gorbaniewska. Miljenko Jergović otrzymał statuetkę Angelusa autorstwa Ewy Rossano oraz czek na 150 tys. zł. Fundatorem Nagrody Angelus jest miasto Wrocław. Nagrodą 20 tys. złotych wyróżniono tłumaczkę zwycięskiej książki Magdalenę Petryńską. Nagrodę dla tłumacza ufundowała Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa z Wałbrzycha.

– Niestety nie mówię po polsku, nie spodziewałem się nagrody, dlatego nie przygotowałem żadnej mowy – mówił Miljenko Jergović. – Mam nadzieję, że nie rozczarujecie się czytając moją książkę – dodał odbierając nagrodę.

O nagrodę w finale walczyło siedem książek – prócz zwycięskiej nominowano „Historie ważne i nieważne” Andrija Bondara, „Saturna” Jacka Dehnela, „Wojnę i wojnę” Laszlo Krasznahorkai, „Włoskie szpilki” Magdaleny Tulli, „Drwala” Michała Witkowskiego, „List miłosny pismem klinowym” Tomasa Zmeskala.

Literacka Nagroda Europy Środkowej została przyznana po raz siódmy. Jest to wyróżnienie dla pisarzy pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej, którzy w swojej prozie podejmują tematy najistotniejsze dla współczesności, skłaniają do refleksji, pokazują bogactwo innych kultur.
Tegoroczną galę Angelusa przygotował Teatr Muzyczny Capitol. Wystąpili Justyna Antoniak, Marta Mielcarz, Agata Obłąkowska-Woubishet, Justyna Woźniak, Adam Cywka, Konrad Imiela, Mariusz Kiljan, Maciej Maciejewski, Maciej Tomaszewski. Reżyserował Tomasz Man.

a

fot. Tomasz Walków