Znamy finalistów Angelusa 2012

 

Młode pokolenie wchodzi do literatury w całej Europie Środkowej – zdecydowali jurorzy Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus ogłaszając tytuły siedmiu nominowanych książek.

 

W siódemce znalazły się następujące tytuły:

  1. Andrij Bondar „Historie ważne i nieważne”, tłum. Bohdan Zadura  / Biuro Literackie/
  2. Jacek Dehnel „Saturn”, /W.A.B/
  3. Miljenko Jergović „Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki”, przeł. Magdalena Petryńska /Czarne/
  4. Laszlo Krasznahorkai „Wojna i wojna” przeł. Elżbieta Sobolewska /W.A.B./
  5. Magdalena Tulli, „Włoskie szpilki” /Wydawnictwo Nisza/
  6. Michał Witkowski „Drwal” /Świat Książki/
  7. Tomáš Zmeškal „List miłosny pismem klinowym”, tłum. Dorota Dobrew /W.A.B./

– Po raz pierwszy jurorzy nie wikłali się w fundamentalny spór, czy reportaż literacki jest literaturą czy nie jest – zdradził Mirosław Spychalski, jeden z jurorów Angelusa.

– Nasze obrady były tym razem wyjątkowo spokojne. Zgodnie wybraliśmy siódemkę – mówił juror Tomasz Łubieński. – Do finału nie weszły ani reportaże literackie ani monografie, mimo że były to książki wybitne. Po prostu w tym roku powieści były bardzo dobre, napisane w różnych stylach, na wysokim poziomie literackim i konstrukcyjnym. To głos młodego pokolenia, bardzo różnorodny. Tym razem autorzy nie zmagają się z powojennymi traumami Europy Środkowej.

– Możemy stwierdzić, że powieść ma się dobrze – podsumowała jurorka Justyna Sobolewska.

 

Laureata Nagrody Angelus poznamy już 20 października. Jego nazwisko zostanie ogłoszone podczas uroczystej gali w Operze Wrocławskiej. Zwycięzca otrzyma czek na 150 tys. zł i statuetkę Angelusa autorstwa Ewy Rossano. Nagradzany jest też tłumacz zwycięskiej książki – nagrodę w wysokości 20 tys. funduje Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzycha. W przypadku nagrodzenia książki polskiego autora, jury wskazuje najlepszego tłumacza książki obcojęzycznej.
Wręczenie nagrody poprzedzą spotkania z autorami w Salonie Angelusa. – Chcemy większej obecności nominowanych pisarzy i laureata nagrody we Wrocławiu. Planujemy by wręczeniu towarzyszył mały festiwal literacki – zdradził Jarosław Broda, dyrektor wrocławskiego Wydziału Kultury.

Galę Angelusa produkować będzie Teatr Muzyczny Capitol a wyreżyseruje ją Tomasz Man.