Autorzy nominowani do Nagrody Literackiej Europy Środkowej Angelus za rok 2010


Swietłana Aleksijewicz
Urodziła się  w 1948 r. w Iwano-Frankowsku na Ukrainie. W 1972 r. ukończyła dziennikarstwo na Białoruskim Uniwersytecie Państwowym w Mińsku. Jest wielokrotnie nagradzaną autorką książki reportażu „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, będącej zbiorem opowieści kobiet walczących w armii radzieckiej podczas II wojny światowej, a także książek „Krzyk Czarnobyla” oraz „Ostatni świadkowie” i „Czas second hand”.


Natalia Babina
Urodziła się w 1966 roku we wsi Zakazanka na Białorusi. Jest dziennikarką „Nowej Niwy” – niezależnej gazety białoruskiej – oraz autorką zbioru opowiadań i powieści „Miasto ryb” opublikowanej w roku 2007.


Jenny Erpenbeck
Urodzona w 1967 w Berlinie Wschodnim uważana jest za jedną z najważniejszych niemieckich  autorek młodej generacji. Jest absolwentką reżyserii konserwatorium im. Hannsa Eislera. pracowała w teatrach operowych w Niemczech i Austrii. Jako pisarka debiutowała w 1999. Jest autorką książek prozatorskich oraz sztuk teatralnych. W języku polskim ukazały się dwie jej książki: traktujący o życiu w totalitaryzmie „Słownik” oraz powieść „Klucz do ogrodu”. Ukazuje ona historię Niemiec w XX wieku, za punkt wyjścia przyjmując dzieje domu letniskowego nad jednym z jezior we wschodniej części kraju.


Drago Jancar
Słoweński pisarz i dziennikarz. Urodził się 13 kwietnia 1948 roku w Mariborze. Po ukończeniu studiów prawniczych pracował jako dziennikarz w mariborskim dzienniku „Večer” i tygodniku „7 dni”. W 1974 roku został skazany na rok więzienia za „wrogą propagandę”. Po trzech miesiącach pobytu w więzieniu, ułaskawiony, odbył… służbę wojskową we Vranju (południowa Serbia). W latach 1979-1980 był kierownikiem literackim wytwórni filmowej Viba film w Lublanie, od 1981 jest redaktorem i sekretarzem wydawnictwa Slovenska matica. W latach 1987-1991 był prezesem słoweńskiego Pen Clubu. Autor wielu powieści m.in. „Trzydzieści pięć stopni”, „Dźwięczenie w głowie”, „Drwiące żądze”. Jego książka „Katarzyna, paw i jezuita” została wyróżniona nagrodą Kresnik za najlepszą słoweńską powieść w 2000 roku.


Ismail Kadare
Albański pisarz, dziennikarz (ur. 1936) Studiował literaturę na Uniwersytecie w Tiranie a później w Instytucie Gorkiego w Moskwie, skąd musiał  wrócić, po tym jak Albania w roku 1960 zerwała stosunki dyplomatyczne ze Związkiem Radzieckim. Trzy lata później wydał pierwszą powieść „Generał martwej armii”, która przyniosła mu sławę nie tylko w Albanii, ale także w Zachodniej Europie, zwłaszcza we Francji, gdzie ukazywały się przekłady wszystkich jego książek. Władze komunistyczne dyskredytowały jego twórczość oskarżając go o porzucanie realizmu socjalistycznego i pisanie pod burżuazyjną publiczkę Zachodu. W 1990 roku Kadare opuścił Albanię i uzyskał azyl polityczny we Francji. W 2005 roku został nagrodzony prestiżową nagrodą „Man Booker International Prize”, pokonując miedzy innymi w rywalizacji Milana Kundere i Stanisława Lema. Jego nazwisko pojawia się dość często wśród kandydatów do Literackiej Nagrody Nobla


Maria Matios
Ukraińska pisarka i poetka, urodziła się w 1959. Jest rdzenną Hucułką z Bukowiny. Fakt ten ma ogromny wpływ na jej twórczość. Pierwsze wiersze opublikowała w wieku 15 lat. Jest absolwentką Fakultetu Filologicznego Uniwersytetu Czerniowieckiego. W swej twórczości wykorzystuje unikalne doświadczenia własnej rodziny, której korzenie sięgają 1790 roku. Jest laureatką Narodowej Nagrody Tarasa Szewczeny ze powieść „Słodka Darusia”. Jest autorką „Nacji”, „Życia krótkiego”. Mieszka w Kijowie.


Wojciech Tochman
Debiutował jeszcze w liceum na łamach tygodnika „Na przełaj” reportażem ze szkolnej szatni. W 1990 roku do pracy w dziale reportażu „Gazety Wyborczej” przyjęła go Hanna Krall. W Gazecie pracował do 2004 roku. Prowadził w TVP1 program poświęcony osobom zaginionym „Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie”. W 1999 roku założył Fundację Itaka poszukującą zaginionych i pomagającą ich rodzinom. Jest autorem reportażowych książek „Schodów się nie pali”. „Jakbyś kamień jadła”, „Córeńka”, „Wściekły pies”, „Bóg zapłać”.
Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego, a w radio Tok FM prowadzi wraz Pawłem Goźlińskim i Mariuszem Szczygłem „Wrzenie świata” – program poświęcony literaturze faktu.