Gdzie kończy się Lalka, zaczyna się Singer

Tam, gdzie kończy się Lalka Prusa, zaczyna się Dwór Singera (WL). Jedna z najlepiej ocenianych przez czytelników książek Isaaca Bashevisa Singera. Klasyczna powieść noblisty wreszcie doczekała się nowego wydania, by ponownie zachwycić odbiorców.

Kiedy Kalmanowi Jakobiemu – przedsiębiorczemu, ale równocześnie niezwykle religijnemu Żydowi – udaje się wreszcie osiągnąć sukces ekonomiczny, wszystko zaczyna zmierzać w dobrym kierunku. Dzięki rozważnym decyzjom zyskuje poważanie w oczach miejscowej ludności, a status materialny pozwala mu na znalezienie odpowiednich kandydatów na mężów dla swoich córek. Prawdziwe problemy pojawiają się dopiero wtedy, gdy jedna z nich postanawia uciec, plamiąc tym samym honor całego rodu.

Wraz z klęską powstania styczniowego w Polsce dochodzi do silnych przemian społecznych. Coraz większe wpływy zyskują Żydzi. Dwór to opowieść nie tylko o ludziach wyznania mojżeszowego, ale także o problemach charakterystycznych dla epoki. Bohaterowie muszą się opowiedzieć po stronie tradycji i wiary lub zmian i postępu. Ta decyzja zaważy nie tylko na ich życiu, ale również na życiu osób z nimi spokrewnionych.

Isaac Bashevis Singer,(1902-1991) – urodzony w Leoncinie prozaik, w 1978 uhonorowany literacką Nagrodą Nobla. Jego ojciec był chasydzkim rabinem, zaś jego matka – córką rabina z Biłgoraja. W latach 1908-1935 mieszkał w Warszawie, później – w USA. W twórczości ukazywał religijno-filozoficzne problemy moralne oraz konflikty środowisk ortodoksyjnych i zasymilowanych Żydów. W barwny sposób przywoływał do życia nieistniejący już świat Żydów, a zwłaszcza chasydów we wschodniej Polsce. Do arcydzieł literatury należą krótkie opowiadania Singera, odznaczające się kunsztem narratorskim oraz wnikliwym portretowaniem postaci.