Powrót „Apokryfu Agłai”

„Apokryf Agłai” Jerzego Sosnowskiego był jednym z najgłośniejszych polskich debiutów ostatnich dwudziestu lat. Dzisiaj powieść wznawia Wydawnictwo Literackie. 

Piotr Kępiński (w roku 2001) pisał w „Życiu”: „A więc zwycięstwo! Jerzy Sosnowski napisał pierwszą ambitną polską powieść popularną naszych czasów. Proszę nie doszukiwać się oksymoronu w tym stwierdzeniu. To zupełnie przemyślana strategia, wyrafinowana gra, która może doprowadzić czytelnika do zaskakujących interpretacji. Kiedy rozpoznamy te tropy i umiejętnie wejdziemy w nieznane nam labirynty, przyjemność z lektury będzie przednia. Obiecuję”.

Przemysław Czapliński w „Polityce” (2001): „A gdyby tak okazało się, że w latach osiemdziesiątych Polska była infiltrowana nie przez żywych sowieckich agentów, lecz przez sowieckie roboty? Że te cyborgi made in KGB werbowały współpracowników, a ponadto uwodziły całkiem zwyczajnych ludzi żyjących z dala od polityki? To są nieludzko splątane fabuły i wątki, tylko że nie ja mieszam. Dokonał tego – niebywale sprawnie, brawurowo i w doskonałym stylu – Jerzy Sosnowski w powieści Apokryf Agłai”.

JERZY SOSNOWSKI (ur. 1962) – pisarz, autor m.in. Prądu zatokowego (2003), Ach (2005), Tak to ten (2006), dziennikarz TVP Kultura. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2001).